9 Kasım 2011 Çarşamba

HACSORU: Hacca niyet ettik. Kâbe'yi ilk gördüğümüzde nasıl dua etmemiz lâzım? Orda neler yapmamızı ve nelere dikkat etmemizi tavsiye edersiniz?

CEVAP: Hacca gidecek bir insanın en çok dikkat edeceği husus, haccın bir imtihan olduğunu bilmesidir. Evinden çıktığı andan dönünceye kadar şeytana uymamağa, günaha bulaşmamağa, harama bulaşmamağa çok dikkat edecek!.. Çünkü şeytan, hacıyı kandırmak için çok imtihanlar çıkartır karşısına; ona çok dikkat edecek!.. Kimseyi üzmeyecek, kimsenin hakkına tecâvüz etmeyecek!.. Cenk, cidal, kavga, gürültü, münakaşa vs. yapmamağa çalışacak!.. Sabırlı olacak, sabırlı olacak, sabırlı olacak!..

Hac yolculuğunun ana esası sabırlı olmaktır. Tabii, hac kitaplarını okusun, inceliklerini öğrensin!.. Kâbe'yi gördüğü zaman ne dua yapması gerektiğine dair orada tavsiyeler vardır.

SORU: Bir kimse hacca gitmişse, hacı demekte bir mahzur var mı?..

CEVAP: Hacı demekte bir mahzur yoktur amma, hacılığıyla öğünmek mahzurludur. Hacıyım diye böbürlenmek mahzurludur.

Bir kimse hacca gitmiş. "Hacı bey otur!" "Hacı bey kalk!" "Hacı bey buyur!" vs. diyoruz. Hacca gitmiş olduğu için, böyle söylemek günah değil... Yalnız, kişinin kendi ibadetini böyle öğünç vesilesi yapması, böbürlenme vesilesi yapması doğru değildir, sevabını kaçırttırır. Mümkünse kendisi söylemesin, boynunu büksün, tevâzu göstersin. Karşısındaki ona "Hacı bey!" derse, bir mahzuru yoktur.

SORU: Yılbaşı gecesini hristiyanlar gibi kutlayan hacının hükmü nedir? Buna müslüman diyebilir miyiz, kâfir olur mu?..

CEVAP: Günahkâr oluyor. Kâfir olması için Allah'ın bir emrini, bir ayeti veya Peygamber Efendimiz'den sübûtu kat'î olan bir şeyi, "Ben böyle şey istemiyorum, kabul etmiyorum, muhalifim." diye inkâr etmesi lâzım!..

Bunlar cahillikten neş'et ediyor. Günah kazanıyorlar, büyük günahlar kazanıyorlar.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder