14 Mart 2012 Çarşamba

5-Bir kişinin kalbi dosdoğru olmadıkça (istikamet bulmadıkça) imanı dosdoğru hale gelmez.Kişinin dili dosdoğru olmadıkça da kalbi dosdoğru hale gelmez

İman , Allah Teala’nın insana ihsan ettiği,en büyük ve en önemli nimettir.Bütün hayat içinde bu imanın korunması,son nefesin imanla verilmesi ebedi hayatın selameti bakımından ilk şarttır.İmanın korunması demek,küfür ve şirke düşmekten kaçınmak olduğu gibi,aynı zamanda imanın bid’atlarla karıştırılmaması,yakin ile kuvvetlendirilmesi ve böylece doğruluğunun sağlanması demektir.

Bu mübarek hadis-i şerif,dosdoğru iman için barındırdığı niyetler,sevgi ve yönelimler bakımından sağlam bir kalp gerektiğini açıklıyor.Peki,böyle bir kalbe sahip olmanın yolu nedir ? Efendimiz s.a.v. bunun için de dili işaret buyuruyor,doğru kalp için doğru sözlü olmak gerektiğini açıklıyor.Yani sözlerimiz doğru ise kalbimiz doğru,kalbimiz doğru ise imanımız doğru..

Anlaşılıyor ki, İslam ahlakının en önemli prensiplerinden biri olna doğru sözlü olmak imanla irtibatlıdır.Her mümin,dilin afetlerinden kendisinde hangilerinin bulunduğunu tespit etmeli,bunlara dikkat ederek kalbini ve dolayısıyla imanını sapmaktan korumalıdır.

[Süyuti,el-Camiu's-Sagır,nr.3560 ; Hatib el-Bağdadi,Tarih,1/270;İbn Adi,el-Kamil,6/348.]

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder